Eleverna bjuder in till vernissage

Gymnasieettorna arbetar med FN:s deklaration om mänskliga rättigheter och bjuder in till vernissage i biblioteket. Utställningen pågår fram till terminens slut.

På självaste Europadagen 9/5 inviger rektor Andreas Eriksson en utställning om mänskliga rättigheter som NA17B, NA17C, SAB17 och SAM17A arbetat med under en period på tre veckor. Rektorn påminde oss i sitt invigningstal om hur Europa såg ut för cirka femtio år sedan och om uppdraget att förena länder istället för att kriga. Oroligheter runt om i vår värld finns fortfarande. Att arbeta på det här sättet med att synliggöra vad varje artikel handlar om hjälper oss att förstå både oss själva och världen runt omkring oss. 

Utställningen rör oss alla och den kommer att hänga kvar fram till slutet av läsåret i skolbiblioteket. Vi skulle också kunna säga att det får bli upptakten till Kuben som för oss i år handlar om artikel nummer 22. Kuben är ett projekt som arrangeras av Raol Wallenbergs Academy

Dela: