Lusse lelle

Personalen på KVG håller traditionen vid liv. Tidigt på Luciamorgonen spreds varmt ljussken och finstämd  sång i korridorerna när årets upplaga av luciatåget var igång. 

Förr i världen ansågs natten mellan 12:e och 13:e december vara årets längsta och det var därför viktigt att äta rejäl frukost, minst tre gånger innan det blev ljust! Idag bjöd skolan på pepparkakor som symbolisk frukost. I gamla tider var det också 13:e december som skolorna slutade och för att tjäna ihop pengar till skolavgiften klädde eleverna ut sig till stjärngossar, ibland fanns även en bock med som skulle föreställa djävulen, och knackade på hemma hos folk för att sjunga och dansa för dem. Hur mycket vårt luciatåg lyckades samla in återstår att se men främst handlade det om att sprida lite ljus och värme i decembermörkret och det lyckades de med.  

Dela:
Kategorier: