Tradition och framtid

Jul- och nyårsfirande står för dörren och ser till att ge oss lite extra ljus och värme under årets mörkaste del. Men vilka fler helger och traditioner firar vi runt om i Sverige?

Varför firar vi som vi gör och har det alltid sett ut som det gör idag? Hur blir traditioner till? Många frågor som fick svar när eleverna på vård- och omsorgsprogrammet besökte Nordiska museet. Tillsammans med sina lärare i svenska och etik arbetade eleverna sig igenom utställningen på temat traditioner. Att känna till hur andra gör och förstå varför är av stor betydelse i mötet med människor de kommer att möta på sina framtida arbetsplatser och bilden som är tagen utanför museet visar att besöket uppskattades och var roligt.   

Kunskap om hur viktig kulturen är får vårt välbefinnande är något våra elever får erfara på lektioner, genom studiebesök och aktuell forskning. Vill du läsa mer om detta rekommenderas ett besök på Kompetenscentrum för Kultur och hälsa egen webbplats.    

Dela:
Kategorier: